GUA SHA – chińska technika terapeutyczna. Mniej popularna i rzadziej stosowana od innych technik Medycyny Chińskiej, a szkoda, bo ma bardzo szerokie spektrum oddziaływania.
Historyczne zapiski o technikach przypominających GUA SHA sięgają epoki paleolitu. Aby złagodzić objawy choroby, pocierano i masowano ciało używając rąk lub kamieni. Techniki takie, jak stawianie baniek, masaż i tarcie skóry po natłuszczeniu oliwą, były znane i stosowane w wielu kulturach, m.in. egipskiej, hinduskiej, greckiej czy arabskiej. Owe techniki tarcia w Azji Wschodniej zostały rozwinięte i wysubtelnione w postaci specjalnej terapii mającej zwalczać określone choroby, w szczególności cholerę, gorączkę i bóle. Chińczycy nazwali to GUA SHA, gdzie GUA oznacza „skrobać” oraz narzędzie używane do skrobania, a termin SHA oznacza ogólnie formy chorób, proces chorobowy w ciele, a także ciemne plamki na skórze przypominające kształtem ziarenka, granulki czy drobiny proszku.
Jest to technika polegająca na skrobaniu skóry w określonych miejscach (zgodnie z teorią meridianów głównych oraz stref skórnych) stosowana w celu zwalczania chorób i zapobiegania im. GUA SHA jest częścią szerszego kontekstu terapeutycznego. Poprzez związek między skórą a kanałami i narządami, oddziałując na obszar skóry, można wywierać silny efekt terapeutyczny na miejsca położone znacznie głębiej w ciele.
Technika GUA SHA jest ściśle związana z rozwojem chińskiej filozofii i medycyny, balansowania Yin i Yang.
W zabiegu GUA SHA wykorzystujemy specjalne płytki wykonane najczęściej z nefrytu, rogu bawołu wodnego, ceramiki, drewna. Stosujemy techniki pocierania, które obejmują szerokie i wąskie pociągnięcia, wibracje, ucisk, krążenie.
W ramach techniki GUA SHA, zależnie od zdiagnozowanych potrzeb, pracujemy na określonych strefach ciała. Wykonuje się:
- sekwencję głowy
- sekwencję twarzy
- sekwencję szyi i barków
- sekwencję górnych pleców i klatki piersiowej
- sekwencję ręki i dłoni
- sekwencję środkowych i dolnych pleców oraz brzucha
- sekwencję pośladków, bioder, nóg i stopy
GUA SHA ma zastosowanie w przypadku wniknięcia zewnętrznych czynników patogennych, jak również zastoju Qi i Krwi oraz toksyn nagromadzonych w wyniku złych nawyków żywieniowych i niezdrowego stylu życia, a także przebytych urazów.
W świetle współczesnych badań, zabieg GUA SHA działa przeciwzapalnie i stymulująco na układ odpornościowy. Jeśli chodzi o zaburzenia równowagi energetycznej, podstawową ideą GUA SHA jest rozproszenie zastoju i poprawa krążenia, co oznacza, że wskazania do takich zabiegów są szerokie i zróżnicowane. W każdej sytuacji, w której może występować stagnacja, zwłaszcza przez dłuższy czas, jak w przypadku schorzeń przewlekłych, terapia GUA SHA może okazać się pomocna.
GUA SHA jest bardzo skuteczną terapią manualną, która wspiera samoleczenie organizmu. Powstanie wybroczyn na powierzchni nie jest warunkiem skuteczności metody – wszystko zależy od celu kuracji.
Zalecenia do stosowania:
- stres, zaburzenia emocjonalne, ból, napięcie, zmęczenie, bezsenność
- w celu usprawnienia metabolizmu, zrzucenia nadwagi, oczyszczenia, odmłodzenia
- ostre stany chorobowe: zapalenie płuc, oskrzeli, zatok, wątroby, spojówek; kaszel, katar, ból gardła, ból głowy, gorączka i dreszcze
- przewlekłe stany chorobowe: borelioza, fibromialgia, choroby i zaburzenia autoimmunologiczne (choroba Leśniowskiego-Crohna, zapalenie okrężnicy, toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów), przewlekłe choroby narządów wewnętrznych (układu sercowo-naczyniowego, płuc, wątroby i nerek)
- problemy narządu ruchu: urazy, zwyrodnienia
Jednak GUA SHA to znacznie więcej niż leczenie dolegliwości. Regularne wykonywanie zabiegów wzdłuż odpowiednio dobranych meridianów, działa profilaktycznie i równoważąco, zapobiegając pojawieniu się schorzeń. Zgodnie z paradygmatem holistycznym.